Az előző részben azt fejtettem ki, hogy MIT NE válasszunk. Ebben a fejezetben arról fogok írni Nektek, hogy milyen alapanyagot vásároljunk, hogy a munkánk végeredménye végül tökéletesre sikerüljön.
Szépet és jót csak minőségi alapanyagból lehet készíteni.
A fonalak alapanyagát minden esetben a tervezett darabunkhoz kell igazítani. Nem igaz az az állítás, hogy minden fonal minden célnak megfelel. Többször találkoztam már azzal a jelenséggel, hogy vannak, akik csak pár féle fonalat ismernek, és ezért ők mindent ebből készítenek. Tipikus példa erre a Catania fonal. Ez néhány embernél ”beégett”, és ők minden esetben Cataniát vásárolnak. Ebből horgolnak figurát, ebből kötnek kardigánt, ebből készül még a gyerektakaró is. Ez nagyon rossz beidegződés!! Le is írom, hogy miért.
A különféle termékeket különféle élethelyzetben használjuk, pont ezért ezek különféle igénybevételnek vannak kitéve. Ha kiválasztunk egy fonalat, akkor az a fonal egyféleképpen tud ”viselkedni”, valamilyen tulajdonságokat fog produkálni a használat során. Ez bizonyos termékeknél előny, viszont másoknál óriási hátrány! Nem fog másképp viselkedni, ha babatakarót kötünk belőle, csak azért mert mi azt várjuk el tőle. Mondom is a gyakorlati példát rá, hogy érthetőbb legyen, mire gondolok.
Legyen a kiválasztott fonal a Catania, mert a legtöbbször sajnos ezzel fordul elő, hogy mindenre ezt akarják használni a hölgyek. Ennek a fonalnak az alapanyaga 100 % pamut.
Kötve és horgolva egyaránt fel lehet használni. A fonalból készült holmi (az alapanyag miatt) könnyen kezelhető, akár mosógépben is mosható, könnyen tisztítható. Ez hatalmas előny a napi használat során. De pont a fonal alapanyagából ered a legfontosabb használati tulajdonság is, a finomság. Akár kötjük, akár horgoljuk a fonalat, a végeredmény egy kissé sprőd, de erős tartású darab lesz. A kötéssel kicsit lágyítani lehet a fonal merevségén, de biztos, hogy nem egy lágyan omló darabot fogunk kapni.
Ez a tulajdonság nagyon előnyös, ha pl. figurát szeretnénk horgolni (amigurumikat), párnahuzatot kötünk, tányéralátétet, edényfogót, vagy asztali futót, stb. készítünk, hiszen ezeknél alapvető követelmény a szép tartás, a formatartás, és a könnyű kezelhetőség. De nem előnyös, ha egy gyerektakarót készítenénk belőle. Hiszen egy kisgyerek bőre érzékeny. Nem lesz kellemes érzés számára, ha egy sprőd, merev takaróval érintkezik, annál jobban szereti viszont a pihe – puha, simogató érzést adó fonalakat. A pamut fonal másik jellemzője, hogy nagyobb darabok esetén nehéz lesz a súlya. Ha pl. kardigánt készítenénk a fonalból, akkor egyrészt az nem fog ránk simulni, merev tartású lesz, másrészt egy csípőig érő kardigánnak elég nagy lesz a súlya is, ami nem kellemes viselet, emellett a házi körülmények közötti mosást – szárítást is nehezíti.
A szárítást nagyon óvatosan kell végezni, hiszen a kardigán a pamut alapanyag miatt sok vizet vesz fel, centrifugálni nem szabad, ellenben fektetve kell szárítani. Ha nem megfelelően végezzük a szárítást, akkor a nagy súly miatt darabunk megnyúlik, eldeformálódik, és kárba vész a munkánk. Nem szeretnék lebeszélni senkit erről a fonalról, hiszen ez egy kiváló minőségű fonal! DE nem lehet minden célra felhasználni!! Ez a típúsú fonal tökéletes amigurumihoz, kisebb dekorációs kellékekhez (futó, csipketerítő), ruhadarabok közül leginkább a szellős, nyári felsőkhöz, vagy a jó tartást igénylő szoknyákhoz. Más célra egyéb fonalat célszerű keresni!
A fonalak alapanyagairól, és ezek tulajdonságairól, használhatóságukról már megjelent egy cikksorozat a Fonalda blogon, kérlek benneteket, hogy ezt is olvassátok el, sok hasznos információ található a cikkekben. Itt tudjátok elolvasni a cikk-sorozatot:
http://fonalda.com/fonal-kisokos
A következőkben pár alapanyag ajánlást teszek, hogy melyik felhasználási célhoz milyen alapanyagot érdemes keresni. Természetesen ez csak ajánlás, a fonalválasztást elsősorban a készíteni kívánt fazon határozza meg, illetve az, hogy ki lesz a viselője a darabnak!
Gyerek takaró:
Antipilling akryl, zsenília (100 % polyester) microfaser akryl, bambusz tartalmú fonalak
Gyerek felsőruházat, kardigán, pulóver, mellény, ruha – szoknya, stb:
Szinte minden fonal felhasználható erre a célra, akryl, gyapjú, superwash gyapjú, bambusz tartalmú fonalak, len, stb.
Jó tartást igénylő szoknyákhoz pamut, vagy pamut – akryl, bambusz – akryl keverék
Felnőttek számára készülő felsőruházati darabok, pulóver, mellény, kardigán:
100 % pamut kivételével bármilyen alapanyag
Felnőttek számára készülő nyári felsők, ruhák, szoknyák:
bármilyen alapanyag, bizonyos fazonokhoz pamut, pamut – akryl keverék, bambusz tartalmú fonalak
amigurumi:
pamut, paumut – akryl keverék, zsenília
asztali futó, csipketerítő, edényfogó, tányéralátát, stb.
pamut, pamut – akryl keverék
Néhány alapvető ajánlás a felhasználáshoz:
A fonalak kínálata szezonról – szezonra bővül, újabb alapanyagok, újabb alapanyag – kombinációk kerülnek piacra, mindenképpen érdemes kísérletezni az új fonalakkal, új alapanyagokkal, hiszen a lehetőségek tárháza végtelen.
A következő részben a fonalak címkéjéről, és az azon feltüntetett információról olvashattok majd egy áttekintést. Tartsatok velünk legközelebb is!