Szemfelszedés és fonalvezetés
Elérkeztünk a knooking tanulás érdemi részéhez. Ebben a fejezetben a szemek felszedésével és a fonalvezetéssel foglalkozunk.
Knooking munka kezdése
A knooking munkánkat a horgoláshoz hasonlóan kezdjük. Lazán hurkolt láncszemsort képzünk, és a láncszemekből fogjuk felszedni a szemeket a knookoláshoz. A tűn lévő hurok lesz az 1. szemünk.
A láncszemsorunkat kissé magunk felé döntjük, hogy a munka visszáján lévő bordák felfelé álljanak, és a 2. szemhez a 2. bordába öltünk.
A fonalat lentről felfelé ráhajtjuk a tűre, mintha ráhajtást készítenénk.
Ezután minden következő bordába öltünk, és a fonalat áthúzzuk, amíg az összes szem a tűn nem lesz. A ”szemek hátsó - részébe öltéssel” nagyon szép kötéskép alakul ki a munkánk alján.
Jó tudni!
A knookolásnál figyelnünk kell arra, hogy a kezdő sorunk kialakításánál a hurokszemek azonos magasságúak legyenek, így az ebből képzett első sorunk szemei is azonos nagyságúak legyenek. Ellenkező esetben a knookolt darabunk kötésképe nem lesz igazán szép, hiszen nem egyenletes szemekből áll majd.
Fonalvezetés
A knookoláshoz – ahogy az alapvető információknál már említettem – speciális tűre van szükségünk. Kétféle knooking tűt használhatunk. A hagyományos knooking tű elején egy kampó található (hasonlóan a horgolótűhöz), a végén azonban egy luk található, amelybe egy segédfonalat kell fűznünk.
A knooking tű egy másik változata az Addi knooking tű, én is ezzel mutatom be Nektek a knookolást.
Ez egy kampós elejű horgolótű, melyhez csatlakoztatható egy egyméteres damil szál. Ebben az esetben a damil szál látja el a segédfonal szerepét.
Bármelyik tűt is használjuk, tudnunk kell, hogy a fonal, illetve a damil egy segédfonal, amely tulajdonképpen egy kötőtűt helyettesít. Ezen a fonalon, illetve damilon fognak elhelyezkedni a knookolt szemek. Minden egyes sor befejezésénél, illetve új sor kezdésénél ezt a segédfonalat, illetve damilt meg kell mozgatnunk. A szemeket erre a segédszálra kell ráhúznunk, illetve lehúznunk erről.
Segédszál szerepe a sorok kezdésénél
Egy új sor kezdésénél minden szemet a segédszálra kell helyeznünk, ez azt jelenti, hogy a szemeket egyszerűen áthúzzuk a tűről a segédszálra (jobbról balra), így a munkánk megfordul, és kezdhetjük knookolni a következő sort. A szemeket a segédtűn olyan messzire kell tolni a knooking tűnktől, hogy a knooking tű, és a segédfonalon lévő szemek közti szál ne feszüljön, hanem lazán ”álljon”. Ellenkező esetben a szál feszülése nehezíti majd a knookolást.
Segédszál szerepe a sorok befejezésénél
A sor végén már minden szemet knookoltunk, és a szemek a knooking tűnkön helyezkednek el, a segédfonalunk, illetve damilunk pedig ez alatt lapul. Ezután a segédfonalat, illetve damilt balról jobbra kihúzzuk a ”szemek alól”.
Ezután az új sor kezdéséhez a szemeket a segédfonalra, ill. damilra húzzuk, és kezdhetjük is az új sort.
Jó tudni!
A munkánk során a segédfonal, illetve damil meglazulhat, ezt a knookolás megkönnyítése érdekében vissza kell állítani viszonylag szorosra.