Kezdjük az alapokkal. A knooking egy mostanság nagyon divatos, új technika, amely során horgolótűvel dolgozunk, és a munkánk mégis a kötésképhez hasonlít. Maga a knooking szó a kötés és a horgolás angol nyelvű kifejezéséből ered. Angolul to knit a kötés, melyből a kn ered, és to hook a horgolás, mely az összevont szó végét, ook adja. Így alakul ki a knooking szó.
A knooking technikát bátran ajánlom a kötés és a horgolás szerelmeseinek egyaránt. Különösen alkalmas ez a technika azok számára, akik eddig csak horgolni tudtak, és nem volt alkalmuk vagy kedvük megtanulni kötni, ugyanakkor nem akarnak lemondani a kötött dolgokról.
A technika alapját tulajdonképpen két alapszem, a sima, és a fordított adja. Az, hogy hogyan, milyen szemmel knook-olunk, erősen befolyásolja a későbbi kötésképet. A szemek kötésénél figyelnünk kell arra, hogy mindig azonos módon bökjük a tűnket a szembe, a szálat egyenletesen vezessük, és a tűvel azonos módon képezzük hurkot. Ellenkező esetben a knooking – munkánk nem lesz egyenletes, illetve a kötéskép nem adja ki megfelelően a mintát.
Knooking technikával – ahogy ezt gyakorlott kötők már megszokhatták - síkban és körben is dolgozhatunk. A knooking technikával készült darabok puhábbak, és jobban nyúlnak, mint a hagyományos horgolással készült munkák. Ennek oka a szemek képzésében rejlik. Míg a horgolásnál mindig csak egy szem van a tűn, addig a ”knooking – olásnál” minden szem egyszerre van a tűn.
A knooking technikához egy speciális knooking tűre van szükség. A knooking tű egyik változata, melynek az elején egy kampó található, ahogy ezt a hagyományos horgolótűknél megszokhattuk. A tű végén azonban egy luk van a hagyományos varrótűhöz hasonlóan, amelybe fonalat fűzhetünk. A munka kezdésénél ebbe a lukba kell belefűznünk a segédfonalat, mely a knooking munkánkat fogja segíteni a sorokon keresztül.
A munkánkat leegyszerűsíti az Addi knooking szett, mely már a Fonalda webáruházban is megvásárolható. Ez a tű, ahogy a képen is látjátok, horgolótűre hasonlít, ám a végéhez illeszthetjük a készletben megtalálható damilt. A damil hossza 1 m. A készletben 8 különböző méretű tű található, így szinte minden típusú fonalhoz használható ez a készlet.
Aki nem Addi tűvel szeretne dolgozni, annak ajánlom figyelmébe, hogy a segédfonal hosszának mindig az adott darabunk szélességéhez kell igazodnia. Nem szabad szűken mérnünk a segédfonalat, körülbelül a kötött darabunk szélességének duplájára van szükségünk a segédfonal hosszának meghatározásához. A segédfonalat a munka során a szemeket áthúzzuk majd, tehát mindenképp sima, csomómentes, ”nem szöszölős” fonalat kell választanunk. Emellett a segédfonalnak nagy igénybevételnek kell megfelelnie, hiszen minden sorban keresztülvezetjük a szemeken. Így segédfonalnak strapabíró szálat javaslok.
Knooking technikához valamivel kisebb tűt válasszunk, mint amit a fonalunk tájékoztató címkéje jelöl, hiszen a knooking – olás folyamán lazábban kellene dolgoznunk.
A munka iránya megegyezik a horgolásnál elsajátítottal, jobbkezesek jobbról balra, balkezesek balról jobbra haladnak. A knooking tűt célszerű úgy tartani, mintha kötőtűt fognánk, bár mindenkinek ki kell tapasztalnia egy számára hosszabb munka alatt is kényelmes kéztartást.
A knooking suli következő részében az alapszemek képzését, és a segédszál vezetését fogom bemutatni. Kérlek, tartsatok velem akkor is!